WikiBohaterowie, czyli Cieszyńscy Herosi U20. Edycja I – niezwykły konkurs edukacyjny
Jak zachować pamięć o bohaterach? Na przykład poprzez popularyzację ich losów za pomocą opisania nieznanych dotąd szerzej sylwetek i "wrzucenie ich" do popularnej Wikipedii!
Konkurs Cieszyńscy Herosi U20 skierowany jest do młodzieży szkolnej. Jego tytuł nawiązuje do stosowanego współcześnie skrótu "U20", tj. z angielskiego poniżej 20 [roku życia]. U20 symbolizuje także zmagania, jakie do 1920 roku toczyli Polacy, w tym cieszyńscy Ślązacy w obronie swego państwa.
Na plakacie pierwsza litera tytułu została wpisana w owal i przekreślona; jako że symbol przekreślonej litery "C", nawiązuje do braku ograniczeń ze względu na prawa autorskie itd. Tak więc zapis graficzny konkursu motywowany jest pragnieniem uczynienia dobrem
publicznym postaci Cieszyńskich bohaterów sprzed wieku, zaangażowanych w wydarzenia wojny polsko-ukraińskiej i wojny bolszewickiej. W ramach konkursu
ma zostać stworzonych wiele wiki-biogramów uczestników walk na
wschodzie z lat 1919 i 1919, które mają zostać "ofiarowane" domenie
publicznej, zasilając zasób największej na świecie encyklopedii. Za bazę konkursu służy lista opracowanych na potrzeby projektu biogramów, zob.: link.
Miło nam ogłosić, iż wystartował historyczny eksperyment wikipedycznym w ramach projektu "Generacja Pamięci. Śląski zew na ratunek Rzeczypospolitej". Ma on formę konkursu, w ramach którego młodzież opracowuje biogramy cieszyńskich bohaterów w formacie "Wikipedii".
Jakich bohaterów? Oczywiście tych, którzy jako ochotnicy zgłosili się 100 lat temu do Wojska Polskiego, by ratować odradzającą się Rzeczypospolitą, dając tym samym dowody własnej szlachetności, oddania dla ideałów i poświęcenia na rzecz wspólnoty, z którą się utożsamiali. Postawa tych blisko tysiąca bohaterów była dla współczesnych (oraz jest nas dzisiaj) wyraźnym świadectwem polskości ich Małej Ojczyzny - Śląska Cieszyńskiego, pomimo iż pozostawał przez blisko 700 lat poza granicami Polski.
Zadanie "Nasi wikiBohaterowie" – na czym polega?
Uczestnicy pracują w zespołach dwuosobowych lub indywidualnie.
Pracę należy przesłać na adres historyka-koordynatora.
Do pracy należy dołączyć, krótki opis: Dlaczego wybraliśmy daną postać? Czy udało nam się znaleźć na jej temat jakieś dane "ekstra" np. w Internecie? Co było trudne w realizacji projektu?
Bardzo ważna uwaga: prace poszczególnych grup muszą mieć charakter autorski. Hasła słownikowe nie mogą być wprost skopiowane np. z bazy danych lub tekstu w książce, encyklopedii itd. Muszą zostać tak opracowane/przeredagowane, by miały charakter autorski.
Regulamin konkursu i zgodę na udział (którą w przypadku osób niepełnoletnich muszą podpisać opiekunowie) znaleźć można pod adresami:
https://drive.google.com/file/d/1zrS29_U-OAPWKrok8AEKvAzU7Div4iCq/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1_hFUbbVJS2k81xSOFfuyDuTTCA9OLxzB/view?usp=sharing
Aktualizacja:
W związku z konkursem powstało łącznie kilkadziesiąt prac, z których możemy obecnie zaprezentować blisko 20 najlepszych. Część prac dostępna jest już on-line na Wikipedii. Inne zobaczyć można pod linkiem: https://docs.google.com/document/d/1JZ9KtNAKlg9r7lQ3Lh7PMNs3hxscbrY8ycFx-rXYMZA/edit?usp=sharing.
Lista laureatów Konkursu
- Białek N.
- Bylok W.
- Chlebek B.
- Chrapek M.
- Cienciała Ł.
- Cieślar K.
- Czuryło N.
- Eszyk B.
- Gibiec M.
- Górny K.
- Greń A.
- Hankus M.
- Iskrzycka An.
- Janik K.
- Kajstura A.
- Klimurczyk K.
- Kłoda P.
- Knauer P.
- Kocyan J.
- Kopeć A.
- Kozieł O.
- Krzywoń M.
- Kucięba M.
- Kumała K.
- Leśniak N.
- Maślanka P.
- Morcinek S.
- Niedzielska M.
- Nowak S.
- Pagieła A.
- Pikuła N.
- Płonka M.
- Rucka K.
- Staniek M.
- Strach A.
- Szalbot M.
- Szymiczek A.
- Śliwka G.
- Waszut P.
- Zowada D.
Jak konkurs wyglądał w praktyce? Wyobrażenie o tym dają nam instrukcje przygotowane dla jego uczestników...
"Nasi wikiBohaterowie" – kolejność działania
1. Zadanie należy wykonać indywidualnie lub w grupach z podziałem na role (Osoby: A i B). Rozdzielcie zadania.
2. Wejdź na stronę: https://koperlo.blogspot.com/ (tam więcej instrukcji:). Zapoznaj się z poniższą Instrukcją.
3. Otwórz LINK. Wybierz interesującą Cię postać.
4. Wybór postaci. Czym się kierować? np ilością dostępnych informacji w bazie danych (dostępnej pod linkiem); liczbą źródeł książkowych i linków prezentowanych w bazie danych.
5. Sprawdź co o Twojej postaci "mówi" Internet (najlepiej zrobić to wyszukując jednocześnie imię, nazwisko i rok urodzenia lub miejscowość pochodzenia) i inne źródła.
a) czy nie ma ona już biogramu w Wikipedii? (To jest ważne, żeby nie dublować czyjejś pracy; jeśli nie, to możesz działać!)
b) Czy są dostępne jakieś dodatkowe informacje w Internecie, np. biogram na stronie Elektronicznego Słownika biograficznego Ziemi Cieszyńskiej (https://katalog-slownik.kc-cieszyn.pl/), dane na temat pochówku w serwisach Grobonet (wyszukaj w google nazwisko, imię + Grobonet); czy innych witrynach:
(...)
(Osoba A):
6. Opracuj (ew. streść do kilku-kilkunastu najważniejszych zdań/informacji) wyszukany w bazie danych biogram bohatera. Jeżeli jesteś w stanie, to poszerz go o dane zdobyte z innych źródeł, np. Internetu, publikacji książkowych etc.
Przydatne informacje: skróty (wiele słowników operuje nimi, by zmniejszyć rozmiar artykułów), oto kilka popularnych: PWŚl. – Policja Województwa Śląskiego (...)
7. Otwórz Wikipedię i znajdź biogram osoby o losach zbliżonych do Twojego bohatera (np. Fołtyna, Płonki, etc.). Kliknij EDYCJA. Teraz możesz dowolnie kopiować, zmieniać treść otwartego artykułu, wykorzystując go jako matrycę do stworzenia wiki biogramu twojego Bohatera. Uwaga: Możliwa jest w dwóch trybach: Edytora wizualnego i edycji kodu źródłowego. Oba są przydatne:
Edytor Wizaualny - umożliwia wygodną pracę na tekście
Edytor kodu źródłowego - umożliwia bezpieczne zapisanie biogramu w pliku tekstowym, np. w rozszerzeniu .doc; .odt
7. Połącz oba biogramy, np. wklej biogram Twojego bohatera do wybranego (zbliżonego tematycznie etc.) biogramu na Wikipedii, który wykorzystasz jako szablon, by w sposób łatwy i przyjemny nadać swojemu artykułowi najważniejsze cechy "wikiartykułu".
8. Prześlij przygotowany przez siebie tekst partnerowi. Możesz to zrobić, np. zapisując Kod źródłowy w "pliku wordowskim". Opisz w kilku zadaniach co do tej pory zrobiłeś; czy znalazłeś jakieś "ekstra" (niewystępujące w baziedanych) informacje; szablonu, jakiej postaci użyłeś itd.
(Osoba B):
9. Odbierz przesyłkę z biogramem od partnera. Skopiuj jej zawartość i wklej do dowolnego "wikiartykułu".
10. Sprawdź i popraw treść główną artykułu. Czy jesteś w stanie "olinkować" jakieś elementy w tej sekcji? Czy możesz jeszcze np. zaznaczyć lub poprawić miejsce urodzenia/edukacji/kariery; jakąś instytucję, np. szkołę; oddział wojskowy?
11. Edytuj szablon: "Żołnierz infobox", który znajduje się po prawej stronie.
12. Zapisz poprawnie bibliografię, tj. źródła, z których czerpaliście informacje, np:
- Borák Mečislav, Ofiary Zbrodni Katyńskiej z obszaru byłej Czechosłowacji, Opava 2011.
- Król Stefan, Kawalerowie Virtuti Militari związani ze Śląskiem Cieszyńskim, t.1, Cieszyn 2018.
- Golec Józef , Bojda Stefania, Słownik biograficzny ziemi cieszyńskiej, t. 1, Cieszyn 1993; t. 2, Cieszyn 1995; t. 3, Cieszyn 1998; [t. 4] Suplement, Cieszyn 2014.
- Zasłużyli na naszą pamięć, wybór i opracowanie Halina Szotek, Skoczów 2019.
Dla ambitnych: dopisz poprawnie przypis do konkretnej informacji (np. informacja o miejscu spoczynku pochodzi ze strony Grobonet...)
13. (Osoba B): Edytuj Kategorie u dołu strony. Odpowiednio dobierz i "wstukaj" takie kategorie jak e wymienione poniżej. Zalecamy sprawdzić-przejrzeć wcześniej również np: Polacy – wojskowi armii austriackiej; Wojna polsko-bolszewicka; Wojna polsko-ukraińska 1918–1919; Śląsk Cieszyński) itd..
14. Wyślij pracę w formacie kodu źródłowego, nim zaznaczysz wszystko i skopiujesz - należy przełączyć na widok: "Edycja kodu źródłowego" i dopiero teraz zaznacz treść artykułu.
Notatka prasowa nr 3 powstała w ramach projektu pt.: Generacja pamięci. Śląski zew na ratunek Rzeczypospolitej, realizowanego dzięki wsparciu Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej – #wiktoria 1920”.
Komentarze
Prześlij komentarz