Cieszyńskie krzyże pod Lwowem…

Mało kto dziś pamięta, że ziemie od Lwowa po Zbrucz znaczyły mogiły i krzyże dziesiątek chłopców spod Cieszyna. Przed wiekiem wyruszyli znad Olzy, czując się w obowiązku, by czynem zaświadczyć o miłości i oddaniu Ślązaków do Polski (pomimo trwającego wiele wieków rozłączenia). Niestety nigdy nie było im dane powrócić do stron ojczystych... Co wiecej – ich groby zniszczyła zawierucha dziejowa. Dziś, po stu latach, gdy zatarła się pamięć pokoleniowa o ich istnieniu i lokalizacji, warto przywrócić pamięć o zapomnianych bohaterach naszej Małej Ojczyzny... Może to czas by w chwili zadumy oddać im hołd nad Olzą, czy w samym Lwowie na Cmentarzu Orląt lub np. w Warszawie, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, którego losy zresztą wiążą się wprost z losami wielu Cieszyńskich Ślązaków? Może przyjdzie czas, że odnajdą się chociaż częściowo mogiły, na których zapalone zostaną znicze pamięci? Warto uczynić pierwsze kroki na tej drodze... Zapraszamy na film, pt. Cieszyniacy na froncie pod Lwowem w 1919 roku – będący zapisem wykładu historyka Stefana Króla.

 





Ten zapomniany wątek historii łączy dzieje regionu z dramatycznymi wydarzeniami „dużej historii” okresu kształtowania się granic państwowych po I wojnie światowej przypomni Stefan Król. Tenże historyk, w ramach opublikowanego on-line wykładu, przedstawia zaangażowanie naszych rodaków w wydarzenia na froncie ukraińskim, gdzie od stycznia do lipca 1919 roku o Polskę walczyło kilkuset Cieszyniaków. 

Prezentowane spotkanie jest częścią większej akcji edukacyjnej, realizowanej przez Fundację Volens, cieszyński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie w ramach projektu, pt.: Generacja pamięci. Śląski zew na ratunek Rzeczypospolitej,  realizowanego dzięki wsparciu Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 (Program Dotacyjny„Koalicje dla Niepodległej – #wiktoria 1920”).

 


 

Sylwetka prelegenta jest dobrze znana cieszyniakom. Stefan Król jest z wykształcenia historykiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od wielu lat związany jest zawodowo z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką Filia w Cieszynie, a społecznie z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Cieszynie (jako wieloletni sekretarz) i Macierzą Ziemi Cieszyńskiej (m.in. jako prezes Cieszyńskiego Klubu Hobbystów).  Jest autorem licznych tekstów naukowych i popularno-naukowych publikowanych m.in. w monografiach Śląska Cieszyńskiego, Cieszyna, oraz Ustronia, a także w „Pamiętniku Cieszyńskim" i „Kalendarzu Cieszyńskim". W 2018 roku wydał słownik biograficzny „Kawalerowie Virtuti Militari związani ze Śląskiem Cieszyńskim" (dostępny w wersji elektronicznej pod linkiem: https://cieszynscybohaterowie.blogspot.com/).

 

Notatka prasowa nr 4 - powstała w ramach projektu pt.: Generacja pamięci. Śląski zew na ratunek Rzeczypospolitej,  realizowanego dzięki wsparciu Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej – #wiktoria 1920”.

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Materiały filmowe: wykłady i rozmowy powstałe dzięki wsparciu P. W. „Niepodległa”

Ku Niepodległej... Konkurs

„Polski my naród, polski my lud…”. Kontakty środowisk polskich ponad granicami...